Lalique

Marie-Claude Lalique uvedla na trh první parfém této značky v roce 1992 – ale přísně vzato, legendární spojení mezi Lalique a parfémem začalo mnohem dříve, konkrétně s vynalézavostí jejího dědečka Reného.

Přesto se René Lalique ve skutečnosti chtěl stát návrhářem šperků. Severofrancouz narozený v roce 1860 se proto nejprve vyučil klenotníkem a poté grafikem, aby mohl své návrhy prodávat jako výtvarník na volné noze. Mladíkovi to ale evidentně nestačilo, převzal klenotnickou dílnu, kde od té doby své nápady realizoval vlastníma rukama. Šperky Reného Laliquea byly žádané: svá témata, flóru, faunu a ženství spojil s tehdejším secesním vkusem a realizoval to s neušlechtilými materiály, které odpovídaly tehdy nově vznikající poptávce po krásných věcech pro masy.

Ani tento úspěch ve šperkařství ale Renému Laliquemu nestačil. Hledal další způsoby, jak zkrášlit lidem příbytky předměty, které navrhl. A našel, co hledal: v roce 1907 se setkal s parfumérem a obchodníkem Françoisem Cotym, pro jehož vůně nejen poprvé navrhoval a vyráběl flakony, ale také způsobil revoluci v produktu „parfém“, protože od té doby hodnota byla uvedena na obalu co do obsahu. Flakony měly odrážet vůně, které držely, a zároveň sloužit jako vizuální prvek příslušných společností. René Lalique nejprve vyráběl výhradně pro Françoise Cotyho, ale brzy svými malými skleněnými díly zásoboval i další výrobce parfémů jako Roger & Gallet, D'Orsay a Molinard.

A tvůrčí pud Reného Laliqueho pokračoval. Tím, že byl zcela pohlcen materiálem sklo, rozšířil portfolio své společnosti o monumentální sklářské umění, sakrální umění a umění stolního skla. René Lalique přitom vždy dbal na to, aby kombinoval kvalitu s kvantitou. Pochopil lépe než kdokoli jiný, že budoucnost je v masové výrobě a své inovace chránil různými patenty, protože Laliqueho výtvory se kopírovaly už v jeho době.

Po smrti Reného Laliqueho v roce 1945 převzal vzkvétající společnost jeho syn Marc, který znovu přeorientoval. Tentokrát bylo využito vyššího lomu světla materiálu křišťálové sklo, proto Marc Lalique specializoval výrobu na tento materiál, avšak bez zanedbání parfémových flakonů.

Byl to tedy syn zakladatele, který navrhl pravděpodobně nejslavnější flakón z rodu Lalique: "L'Air du Temps", jehož jemně zakřivený flakón se dvěma holubicemi jako zátkou představoval mír po druhé světové válce, který byl teď konečně ve vzduchu.

V roce 1977, po smrti Marca Laliqueho, převzala společnost jeho dcera Marie-Claude a i ona se zaměřila na obnovu a diverzifikaci, aby vyhověla masovému vkusu. A pod jejím vedením jméno Lalique poprvé stojí nejen jako výrobce obalů, ale také jako výrobce obsahu. Jednoduše řečeno, „Lalique“ je název daný parfému, po prvním následuje mnoho dalších.

Dokonce i poté, co byl rodinný podnik prodán společnosti Pochet v roce 1994 a znovu společnosti Lalique Group SA v roce 2008, portfolio společnosti Lalique, jak v oblasti skla, tak i parfémů, neustále prochází obnovou a znovuobjevováním, stejně jako to udělal její zakladatel René Lalique. A stejně jako René Lalique uspěl s touto strategií, dnešní společnost se svými vynikajícími produkty neomylně vychází vstříc vkusu současnosti.