Helena Rubinstein

Helena Rubinstein (narozená jako Chaja Rubinstein v Polsku v roce 1870) byla americká kosmetická podnikatelka a průkopnice ve vývoji kosmetiky. Jejím mimořádným úspěchem bylo, že z velmi skromných výchozích podmínek se díky optimismu, disciplíně a inovativnímu duchu stala jednou z komerčně nejúspěšnějších žen své doby.

Byla nejstarší z osmi dcer hokynáře Horaze Rubinsteina a jeho manželky Augusty. V 18 letech začala studovat medicínu v Krakově a v Curychu, ale studium ukončila. Emigrovala do Queenslandu v Austrálii, kde nejprve pracovala jako chůva pro svého strýce. Matka jí věnovala dvanáct kelímků od krémů na kosmetickou péči, z nichž některé věnovala farmářským ženám. Jejím prvním podnikatelským nápadem byl prodej krémů dovážených z Polska. Pak začala krémy vyrábět sama. V roce 1899 otevřela první australský kosmetický salon v Melbourne. Měla s ní velký úspěch, jelikož kosmetika v té době v Austrálii příliš běžná nebyla. Navíc Helena Rubinstein se svou jemnou, bílou pletí byla sama jejím nejlepším reklamním nosičem. Aby mohla vyvíjet vlastní produkty,

V Paříži v roce 1905 začala studovat u doktora Berthelota, jednoho z nejznámějších dermatologů té doby, a studovala obory nutričních věd a obličejové chirurgie. V roce 1907 se Rubinstein provdala za novináře Edwarda Williama Tita (1870-1952) a porodila dva syny. Když byla ještě těhotná se svým prvním, otevřela si v roce 1908 druhý kosmetický salon v Londýně a jako matka dvou dětí v roce 1912 třetí v Paříži.

V roce 1914 rodina během první světové války opustila Evropu a emigrovala do Spojených států. Jen o rok později tam otevřela svůj čtvrtý obchod s dováženými produkty péče o pleť. Poté, v roce 1920, vyvinula svou první řadu kosmetiky. Produkty, které prodávala, nyní poprvé nesly jméno Helena Rubinstein. Tato značka existuje dodnes.

V roce 1937 bylo její první manželství rozvedeno. Následující rok se provdala za gruzínského prince Artchila Gourielli-Techkonia (1897-1955). V této době začal její konkurenční boj s kosmetickou podnikatelkou Elizabeth Arden, který měl trvat celý její život.

V roce 1953 otevřela Helena Rubinsteinová nedaleko New Yorku jednu z největších továren, jaké kdy žena vytvořila. Brzy vlastnila další továrny ve Velké Británii, Francii, Německu, Švýcarsku, Itálii, Izraeli, Austrálii, Japonsku, Kanadě a Jižní Americe.

Průběh výroby v kosmetickém impériu Rubinstein, který byl známý jako extrémně šetrný, byl vysoce racionalizován. Celou poptávku po krémech, pleťových vodách a parfémech pro Francii, Skandinávii a země Beneluxu vyráběli již v roce 1964 pouze čtyři pracovníci. Výroba prášku pro tento obrovský spotřebitelský trh byla plně automatizována a řízena pouze jedním operátorem. Prorazila také v marketingu. Známí designéři a umělci navrhovali její propracované obaly, různí spisovatelé pro ni psali reklamy, brožury i vlastní časopis a interiéroví designéři vyzdobili její kosmetické salony tak, aby se návštěvníkům představovaly jako skutečné chrámy umění. V době její smrti měla společnost 100 poboček ve 14 zemích a zaměstnávala asi 30 000 lidí.

V roce 1965 Helena Rubinstein zemřela v newyorské nemocnici ve věku 94 let. Ještě krátce před svou smrtí řídila svou společnost sama. Svým 121 dědicům zanechala kosmetické impérium, které si vybudovala, a také domy, šperky a obrazy. Největší část odkázala zdravotnictví, protože litovala, že se nestala lékařkou a nepodařilo se jí rozvinout kosmetiku do medicíny. Od roku 1988 patří luxusní značka Helena Rubinstein do skupiny L'Oréal.

Helena Rubinsteinová byla považována za patronku umění a věd. Objednávala obrazy, sama ji portrétovalo asi 50 malířů, sbírala umění všeho druhu a pořádala výstavy pro neznámé malíře. Poskytla cestovní granty umělcům a uměleckou cenu ve Francii, založila nadaci na podporu studentů umění a nechala postavit muzeum moderního umění v Tel Avivu. Na univerzitě v Massachusetts založila katedru chemie a v roce 1953 založila nadaci Heleny Rubinsteinové, která dodnes podporuje vědkyně.

Mezi oblíbené parfémy patří „Heaven Sent / Heaven-Sent“ (1941), „White Flame“ (1942), „Noa Noa“ (1953) a „Barynia“ (1985). Mezi pánské vůně uvedené na trh Helenou Rubinstein patří „Men's Club“ (1966) a „