Alexander McQueen

Na otázku, čím se živí, lakonicky odpověděl, že je 'stehová mrcha'. Ale to bylo hrubé podhodnocení; koneckonců byl známý tím, že byl pravděpodobně osobou na konci 20. století, která měla nejlepší a nejdůkladnější vzdělání ze všech v módním světě.

Zpočátku to však nevypadalo, že by se z rodové „růžové ovečky“, která se narodila v roce 1970 v Londýně, stala módní návrhářka. Protože jeho rodiče pocházeli ze skromných poměrů, snažili se o solidní vzdělání. Proto se nejprve naučil řemeslu u pánských krejčích v londýnské Savile Row.

Po vyučení krejčím, během kterého vyráběl obleky na míru mimo jiné pro anglickou královskou rodinu, pokračoval ve studiu u krejčího divadelních kostýmů a dokončil jej na slavné Central Saint Martins College of Art and Design. Velký talent Lee McQueena nezůstal dlouho neobjevený; již jeho módní kolekci, která byla závěrečným projektem umělecké školy, celou koupila vlivná módní novinářka a stylová ikona Isabella Blow.

Ve stejném roce, 1992, založil svou značku „Alexander McQueen“ a během několika dalších let upevnil svou pověst britského enfant terrible, který věděl, jak spojit to nejlepší britské krejčovství s uměním a spoustou šokové hodnoty. V roce 1996 poslal své modely dolů po ranveji v kalhotách, které nazval ‚Bumsters‘ – měly odstartovat celosvětový trend. Bez těchto extrémně nízkých kalhot se chtěl na přelomu tisíciletí obejít jen málokterý teenager.

Také v roce 1996 byl Lee McQueen jmenován hlavním návrhářem módního domu Givenchy, což opět vyvolalo rozruch, ale ne nutně v pozitivním slova smyslu. V „chuligánech anglického módního průmyslu“ bylo příliš mnoho anarchického uměleckého talentu a rebelie, než aby se podřídilo stanoveným zásadám zavedeného módního domu. Během svého působení v Givenchy prodal 51 procent své vlastní společnosti konkurenční Gucci Group – což konečně zlomilo velbloudovi hřbet. V roce 2001 byl Lee McQueen vyhozen z Givenchy.

S velkou korporací za zády a zároveň absolutní kreativní kontrolou se Lee McQueen začal soustředit na propagaci a růst své vlastní značky. Butiky byly otevřeny po celém světě, jeho první parfém vyšel v roce 2003, následovaly další a plánovaly se kosmetické řady i móda brýlí.

I po předčasné smrti Lee McQueena v roce 2010 se luxusní značka Alexander McQueen nadále rozšiřovala, od nynějška pod kreativním vedením Sarah Burton, která byla pravou rukou Lee McQueena od roku 1996. Tentokrát s ženským nádechem značka pokračuje v dělat módní prohlášení až do současnosti. Nejznámějším důkazem toho jsou dodnes svatební šaty Catherine Middleton, které měla 29. dubna 2011 na svatbě s anglickým princem Williamem.

Značka Alexander McQueen znamená to, čím byl její zakladatel Lee Alexander McQueen známý: hodně zručnosti, bujný talent, pořádná dávka rebelie, ale také velké množství srdce a duše. Lee McQueen jednou řekl, že jeho největší strach bude muset žít bez své matky. To byla jeho vážnost. 11. února 2010 se zabil ve svém domě v Mayfair v Londýně. Bylo to večer před pohřbem jeho matky.