Guerlain

Guerlain je jedním z nejstarších a největších mezi mezinárodními výrobci vysoce kvalitních kosmetických produktů.

O tom by chemik Pierre-Francois-Pascal Guerlain sotva mohl snít, když v roce 1828 otevřel první Guerlainův dům v prvním patře hotelu Meurice na 42 rue de Rivoli v Paříži.

Ve svých začátcích prodával mýdla na bázi spermaceti , parfémované přírodními esencemi a další kosmetické výrobky, jako jsou krémy a rtěnky.

Zároveň se se svými syny Gabrielem a Aimém věnoval tvorbě nových vůní, které mu postupně získaly stále větší klientelu.

Do vůně prý dokázal vystihnout osobnost člověka nebo náladu. Vůně si u něj objednával sám Honoré de Balzac.

Guerlainova pověst rostla a brzy se mezi jeho klientelu zařadila královská rodina a šlechta. Objednávala si u něj dokonce i královna Viktorie a ruský car a také císařovna Alžběta Rakousko-Uherská, známá také jako Sissi. Obzvláště ji zaujal hydratační krém vyrobený z jahod, takže si ho objednala k pouzdru.

S rostoucím úspěchem se dům na počátku 40. let 20. století přestěhoval do Rue de la Paix. Největším Guerlainovým úspěchem bylo vytvoření „Eau de Cologne Impériale“, kterou vyvinul pro císařovnu Eugénii u příležitosti jejího sňatku s Napoleonem III. To mu vyneslo titul „oficiálního dodavatele parfémů pro císařský dvůr“.

Poté, co v roce 1864 zemřel jeho otec, firmu převzali jeho dva synové. Gabriel se staral o obchodní stránku, zatímco Aimé, který zdědil po otci tvůrčí talent, byl jako hlavní parfumér zodpovědný za tvorbu nových vůní. Stejně jako jeho otec studoval chemii. Základem jeho práce byly jeho znalosti v této oblasti a také zkušenosti, které získal při práci se svým otcem. Jeho první práce stále sledovaly ducha doby v tom, že byly zaměřeny na znovuvytvoření květinové vůně. V roce 1889 vyvinul svůj pravděpodobně nejslavnější parfém, vůni Jicky. Do historie se zapsal jako první moderní parfém, protože v něm poprvé vstoupily přírodní a syntetické esence do harmonického spojení.

Ve třetí generaci v domě pokračovali Jacques a Pierre Guerlainovi, Gabrielovi synové. Zatímco Pierre převzal vedení, Jacques se jako hlavní parfumér staral o vývoj nových vůní. Byl považován za zázračné dítě a svou první vůni vytvořil ve věku 16 let . Velké klasiky jako „Mitsouko“ (1919), „Vol de Nuit“ (1933 jako pocta svému příteli Antoine de Saint-Exupérymu) mohou být vysledovat k němu, stejně jako stále populární "Shalimar", který byl uveden na trh v roce 1925. Jeho orientálně zabarvený vanilkový charakter s horními tóny bergamotu a citronu byl v souladu s převládajícím duchem doby, který si rád pohrával s exotickými prvky. Navíc,

Dnes se parfém stále částečně prodává v původním flakonu s vějířovitým modrým uzávěrem.

Shalimar skočil přes rybník a byl základem úspěchu domu Guerlain i v USA.

Jean-Paul Guerlain, přezdívaný Le Nez (nos), představuje čtvrtou a poslední generaci vlastních parfumérů. Vytvořil mimo jiné vůně „Vétivier“ (1959), „Nahéma“ (1979) a „Samsara“ (1989).

V roce 1994 byla společnost Guerlain prodána skupině LVMH, pro kterou byl od nynějška konzultantem Jean-Paul Guerlain. V roce 2002 odešel z podnikání ve věku 65 let a společnost byla od té doby řízena nerodinnými rukama.

Od roku 2008 je Thierry Wasser novým „nosem“ v Guerlainu. "La petite Robe Noire" lze vysledovat až k němu.